2018 Logie Awards


Public Voted Categories

Most Popular Personality On TV (Gold Logie)

  • Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)
  • Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia, Foxtel — Lifestyle)
  • Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten)
  • Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten)
  • Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)
  • Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)

Most Popular Actor

  • Aaron Jeffery (Underbelly Files: Chopper, Nine Network)
  • Erik Thomson (800 Words, Channel Seven)
  • Luke McGregor (Rosehaven, ABC)
  • Ray Meagher (Home And Away, Channel Seven)
  • Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)

Most Popular Actress

  • Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
  • Celia Pacquola (Rosehaven/Utopia, ABC)
  • Deborah Mailman (Cleverman, ABC)
  • Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten)
  • Julia Morris (House Husbands, Nine Network)

Most Popular Presenter

  • Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)
  • Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia, Foxtel — Lifestyle)
  • Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
  • Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten)
  • Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)

Graham Kennedy Award For Most Popular New Talent

  • Dilruk Jayasinha (CRAM!, Network Ten; Utopia, ABC)
  • Matty Johnson (The Living Room, Network Ten)
  • Sam Frost (Home And Away, Channel Seven)
  • Sophia Forrest (Love Child, Nine Network)
  • Sophie Dillman (Home And Away, Channel Seven)

Most Popular Drama Program

  • Doctor Doctor (Nine Network)
  • Home And Away (Channel Seven)
  • Love Child (Nine Network)
  • Offspring (Network Ten)
  • Wentworth (Foxtel — Showcase)

Most Popular Entertainment Program

  • Anh's Brush With Fame (ABC)
  • Family Feud (Network Ten)
  • Gogglebox Australia (Foxtel/Network Ten)
  • Hard Quiz (ABC)
  • The Project (Network Ten)

Most Popular Comedy Program

  • Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
  • Here Come The Habibs (Nine Network)
  • Hughesy, We Have A Problem (Network Ten)
  • Shaun Micallef's Mad As Hell (ABC)
  • True Story With Hamish & Andy (Nine Network)

Most Popular Reality Program

  • I'm A Celebrity… Get Me Out Of Here! (Network Ten)
  • Married At First Sight (Nine Network)
  • My Kitchen Rules (Channel Seven)
  • The Block (Nine Network)
  • Travel Guides (Nine Network)

Most Popular Lifestyle Program

  • Better Homes And Gardens (Channel Seven)
  • Gardening Australia (ABC)
  • Selling Houses Australia (Foxtel — Lifestyle)
  • The Checkout (ABC)
  • The Living Room (Network Ten)

Industry Voted Categories:

Most Outstanding Drama Series

  • A Place To Call Home (Foxtel — Showcase)
  • Doctor Doctor (Nine Network)
  • Harrow (ABC)
  • Top Of The Lake: China Girl (Foxtel — BBC First)
  • Wentworth (Foxtel — Showcase)

Most Outstanding Miniseries or Telemovie

  • Romper Stomper (Stan)
  • Safe Harbour (SBS)
  • Seven Types Of Ambiguity (ABC)
  • Underbelly Files: Chopper (Nine Network)
  • Wake In Fright (Network Ten)

Most Outstanding Actor

  • Damon Herriman (Lance Gowland, Riot, ABC)
  • Ewen Leslie (Ryan Gallagher, Safe Harbour, SBS)
  • Hugo Weaving (Alex Klima, Seven Types Of Ambiguity, ABC)
  • Lachy Hulme (Blake Farron, Romper Stomper, Stan)
  • Rodger Corser (Hugh Knight, Doctor Doctor, Nine Network)

Most Outstanding Actress

  • Elisabeth Moss (Robin Griffin, Top Of The Lake: China Girl, Foxtel — BBC First)
  • Kate Atkinson (Vera Bennett, Wentworth, Foxtel — Showcase)
  • Kate Box (Marg McCann, Riot, ABC)
  • Leeanna Walsman (Bree Gallagher, Safe Harbour, SBS)
  • Pamela Rabe (Joan Ferguson, Wentworth, Foxtel — Showcase)

Most Outstanding Supporting Actor

  • Aaron Pedersen (Frank Gibbs, A Place To Call Home, Foxtel — Showcase)
  • Alex Dimitriades (Doc Tydon, Wake In Fright, Network Ten)
  • Anthony Hayes (Mitch, Seven Types Of Ambiguity, ABC)
  • David Wenham (Jago Zoric, Romper Stomper, Stan)
  • Hazem Shammas (Ismail Al-Bayati, Safe Harbour, SBS)

Most Outstanding Supporting Actress

  • Celia Ireland (Liz Birdsworth, Wentworth, Foxtel — Showcase)
  • Elsa Cocquerel (Michelle, Wolf Creek, Stan)
  • Jacqueline McKenzie (Gabe Jordan, Romper Stomper, Stan)
  • Jenni Baird (Regina Standish, A Place To Call Home, Foxtel — Showcase)
  • Nicole Chamoun (Zahra Al-Bayati, Safe Harbour, SBS)

Most Outstanding Children's Program

  • Crash The Bash (Foxtel — Nickelodeon)
  • Get Arty (Channel Seven)
  • Grace Beside Me (NITV)
  • Little J & Big Cuz (NITV)
  • Mustangs FC (ABC ME)

Most Outstanding Sports Coverage

  • 2017 AFL Grand Final (Channel Seven)
  • 2017 Australian Open Men's Final (Channel Seven)
  • Bathurst 1000 (Network Ten)
  • Jeff Horn v Manny Pacquiao (Foxtel — MAIN EVENT)
  • The 2017/2018 Ashes (Nine Network)

Most Outstanding News Coverage or Public Affairs Report

  • "Don Burke Special" (A Current Affair, Nine Network)
  • "Escape From Salt Creek" (60 Minutes, Nine Network)
  • "Haiti Uncovered" (Sunday Night, Channel Seven)
  • "Pumped" (Four Corners, ABC)
  • "The Siege" (Four Corners, ABC)

Most Outstanding Factual or Documentary Program

  • Michael Hutchence: The Last Rockstar (Channel Seven)
  • Struggle Street (SBS)
  • The Queen & Zak Grieve (Foxtel — Crime + Investigation)
  • War On Waste (ABC)
  • You Can't Ask That (ABC)